Anamur Belediye Başkanı Hidayet KılınçGazetecilerle Bir Araya Geldi. « Bir Haber Herşeyi Değiştirir

15 Temmuz 2024 - 14:35

Anamur Belediye Başkanı Hidayet KılınçGazetecilerle Bir Araya Geldi.

Anamur Belediye Başkanı Hidayet KılınçGazetecilerle Bir Araya Geldi.
Son Güncelleme :

10 Ocak 2023 - 19:03

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ilçede bulunan yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi.

Belediyeye ait 82 Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen kahvaltı programına Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Başkan Yardımcıları Türkan Kasapoğlu, Mehmet Tuğrul, Mahmut Kara ve yerel basın temsilcileri katıldı. 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle gazetecilerin gününü kutlayan Başkan Kılınç yerel basının önemine vurgu yaparak: “ Vatandaşlarımızın doğru ve güvenilir haber alabilmesi için gecesini gündüzüne katan bütün basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum” dedi.

Yapılan toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Hidayet Kılınç gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“Jeotermal Kaynak Araştırmasında Mahkeme Kararına Rağmen Direniyoruz”

Bozdoğan Mahallesi’nde yapılması planlanan jeotermal sondaj araştırması ile ilgili basına bilgi veren Başkan Kılınç konunun yakın takipçisi olduklarını belirtti. Bahse konu projeye karşı olduğunu belirten Başkan Kılınç “Mahkeme kararına rağmen projenin onaylanmaması için elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz” dedi.

Konu ile ilgili ilk başvuru geldiği andan itibaren Anamur Belediyesi olarak 3 kez olumsuz görüş verdiklerini belirten Başkan Kılınç çalışma yapmak isteyen firmanın mahkeme kararı ile konuyu yasal hale getirdiğini ifade etti. Mahkeme kararının bağlayıcı olduğunu belirten Başkan Kılınç “Konu ile ilgili bize ilk başvuru geldiği andan itibaren Bozdoğan Mahallemizde yapılacak olan jeotermal araştırma çalışmaları ile ilgili bir araştırma gerçekleştirdik ve yapılacak olan çalışmaların bölgede yaşayan vatandaşlarımızın menfaatine olmadığını tespit ederek konu ile ilgili belediyemize gelen görüş yazılarının tamamına olumsuz cevap verdik. Bu aşamada ilgili firma projede değişikliğe giderek konuyu da yargıya taşımış. Mahkeme kararına göre Anamur Belediye Başkanlığının olumsuz cevap verme durumu yoktu. Ancak biz yine de bölgede yaşayan vatandaşlarımızın bu konuda rahatsız olduğunu göz önünde bulundurarak yazı yazdık. Burada yapılacak olan jeotermal sondajlar sırasında akışkan ile beraber dışarı çıkabilecek gazların çıkıp çıkmayacağı, çıkması durumunda koku ve zehirli gazlara karşı nasıl bir önlem alınması gerektiği, çıkan akışkanın yerel bitki örtüsüne zarar verip vermeyeceği ve ayrıca faaliyet sırasında oluşacak gürültü hesaplamalarında, kamyon, çamur mikseri, çamur pompası gibi makinelerden kaynaklı gürültünün de değerlendirilip proje dosyasına eklenmesi şartıyla mahkeme kararından doğan mecburiyet nedeniyle çalışma yapılsın dedik. Bu yazının Türkçesi, buradan zehir gaz çıkarsa, bitki örtüsü ve canlılar zarar görürse, vatandaşlarımızı olumsuz yönde etkileyecek bir durum olursa biz Anamur Belediyesi olarak çalışmaları durdurmak için elimizden geleni yaparız demektir. Buradan yine tekrar ediyorum, evet mahkeme bir karar vermiştir. Kanunlar karşısında kimsenin bir şey söyleme durumu yoktur ancak bizim önceliğimiz Bozdoğanlıhemşehrilerimizdir. Hemşehrilerimizin zararına olan hiçbir durumun yanında yer almamız mümkün değildir” dedi. 

“Sahil Projesi 2. Etap Çalışmalarını Sürdürüyoruz”

Belediye çalışmaları ile ilgili bilgi veren Başkan Kılınçsahil projesi 2. etap çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkan Kılınç: “ Geçtiğimiz yıl birinci etabını tamamladığımız sahil projemizin ikinci etap çalışmalarına ekim ayında başlamıştık. Şu anda bütün ekibimizle birlikte ikinci etap çalışmalarını sürdürüyoruz. Normalde 19 Mayıs 2023’te açılış gerçekleştirmeyi planlıyorduk ancak şu anda bu tarihi erkene almak için ekibimiz gece gündüz çalışıyor. Bu bölgede de çalışmalar tamamlandığında ilçemizin çehresini değiştirecek bir projeye imza atmış olacağız” dedi.

“Doğalgazı 2023 Yılı Sonunda Evlerimizde Kullanır Hale Geleceğiz” 

Doğalgaz çalışmaları il ilgili büyük mesafe kat ettiklerini belirten Başkan Kılınç: “ İlçemize doğalgaz getirilmesi ile ilgili son aşamaya geldik. Geçtiğimiz hafta Ankara’da BOTAŞ Genel Müdürümüzü ziyaret ederek son gelişmelerle ilgili bilgi aldım. BOTAŞ Genel Müdürümüzün ifadesi ile Mart ayında Anamur’da ilk çalışmaları başlatacağız. Kalınören ve Ören Mahallelerimizde bulunan iki noktadan birisini depolama alanı olarak kullanmak istiyorlar. Biz Anamur Belediyesi olarak arazi çalışmalarını yaparak kendilerine gönderdik. İnşallah birkaç ay içerisinde çalışmalara başlayacaklar” dedi. 

“Yalnızca Belediye Başkanlığı Yapmıyoruz”

Yaklaşık 4 yıldır Belediye Başkanı olarak hizmet ettiğini belirten Başkan Kılınç, belediyecilik çalışmalarının yanı sıra diğer kurum ve kuruluşların işleri ile de ilgilendiğini belirterek işimiz yalnızca Belediye Başkanlığı değil dedi. Ayda bir gerçekleştirdiği Ankara ziyaretleri ile ilgili bilgi veren Başkan Kılınç: “ Uzun yıllar siyaset ve bürokrasinin içerisinde bulunan birisi olarak devletimizin bütün kurum ve kuruluşları ile iş birliği içerisinde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Belediyemizi ilgilendirsin veya ilgilendirmesin Anamur ve Bozyazı başta olmak üzere 13 ilçemizi ve Mersin’in merkezini ilgilendiren tüm konularda Ankara’da Bakanlıklar ve Genel Müdürlükler düzeyinde çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi. 

Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın günün anısına gazetecilere çiçek ve hediye takdiminde bulunmasının ardından program sona erdi.

error: Kopyalanması Yasaktır.!