BÖLGEDE İLK TURFANDA KİRAZ HASADI MERSİN´DE GERÇEKLEŞTİ. « Bir Haber Herşeyi Değiştirir

15 Temmuz 2024 - 15:20

BÖLGEDE İLK TURFANDA KİRAZ HASADI MERSİN´DE GERÇEKLEŞTİ.

BÖLGEDE İLK TURFANDA KİRAZ HASADI MERSİN´DE GERÇEKLEŞTİ.
Son Güncelleme :

08 Mayıs 2022 - 1:24


Tanesi 4 TL ile 5 TL arasında kilosu ise 900 TL ile bin TL arasında satışa sunuldu.
Mersin´in Tarsus ilçesinde ilk etapta sekiz çeşit üzerinden adaptasyon çalışması yapılan ve üç çeşit kirazın hasadı başladı.
Ziraat Mühendisleri Kemal Karaoğlu ve Deniz Gürbüz tarafından bölgeye adapte edilen kiraların verimi memnunluk yaratırken bu çeşitlerin çoğaltılması için 30 dekar ekilen kiraz çeşitleri verimli geçmesi nedeniyle 200 dekar alana daha ekilecek.
Dalında yapılan hasat nedeniyle açıklama yapan Ziraat Mühendisi Deniz Gürbüz, erken hasat nedeniyle şuan alıcısına tanesi 4 ila 5 TL arasında ulaşacak olan meyvelerin kilosu ise yaklaşık Bin TL’ye verildi.
Ziraat Mühendisi Deniz Gürbüz, yaklaşık 8 yıldır bu adaptasyon çalışmasını yaptık ve bölgemize turanda kirazını oturttuk. Turfanda kirazda amaç bölgeye daha fazla kiraz üretimi yaptırmak ve bölgeye daha fazla kazanç kazandırmak, daha karlı kazanç ve ihracat yönüne yönelik, daha tonajlı miktarlar almamız lazım. Bu kirazlarımızı 28 Şubat gibi çiçek açtı biz normalde Mayıs 20 gibi hasada başlıyorduk ancak havanın soğuk gitmesi nedeniyle bölgemizde hasat Mayıs sonuna sarktı. Fiyatları ise kirazın tane ile söylersek 4 ila 5 tl arasında kiloda 800 Tl ile Bin Tl arasında gitmektedir. Erken olduğu için bu fiyattır ancak normal sezonda bu fiyatlar çok düşer dedi.

error: Kopyalanması Yasaktır.!