ÖZBEKİSTAN TÜRKİYE KARDEŞLŞĞİNE PEKİŞTİRENGÜZEL PROGRAMA « Bir Haber Herşeyi Değiştirir

14 Haziran 2024 - 03:37

ÖZBEKİSTAN TÜRKİYE KARDEŞLŞĞİNE PEKİŞTİRENGÜZEL PROGRAMA

ÖZBEKİSTAN TÜRKİYE KARDEŞLŞĞİNE PEKİŞTİRENGÜZEL PROGRAMA
Son Güncelleme :

27 Mart 2023 - 18:57

Hatay Antakya Ova kent ve Ankara Keçiören de “Özbek Sofrasın” da muhteşem bir etkinlik

Başkentin yüksek ve güzel tepelerinden Keçi ören Estergonkalesinde düzenlenen Nevruz etkinliği Özbekistan Ankara Büyükelçiliği himayelerinde ve Uluslararası “Özbeğim” derneği katkılarıyla yaptı.

Fırınlarda ateş yakıldı Türk halklarının eski ve bahar yemekleri olan Sumalak, somsa, mantı hazırlandı.  Özbek ekmekler yapıldı. Özbek  Pilavı pişirildi  ve lezzetli bir sofra hazırlandı.Etkinliğin  üç  amacı olduğunu söyleyen tertip komitesi şu açıklamayı yaptı.

“Öncelikle Türkiye’de 6 Şubat’ta Kahramanmaraşlı merkezli meydana gelen ve “Yüzyılın Felaketi” olarak anılan depremde hayatını kaybedenlere Kuran tilaveti başladı.

Program sunuculuğunu yapan Muazzam İbrahimova ilk sözüSaitcan Açıla verdi.Türk ve Özbek halkının kardeş olduğunu söyleyen Saitcan bey Türkiye’nin zor gününde yanında olmak Özbekistan için bir vazifedir diyerek depremde Özbekistan’ın ve gönüllü kuruluşların yaptıklarını anlattı. Programda söz alan Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir Özbekistan ve Türk Dünyasının depremde kardeşlik hukukunun gereğini yaparak zor günümüzde bizlere destek verdiler.Özbekistan başta olmak üzere tüm Türk devletlerine ve Türk Dünyasına teşekkür etti

Programa Özbekistan Ankara konsolosu AybekRazzakov,Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Müşaviri Bahadır Nazarov,Türkmenistan Ankara Kültür müşaviri  MerdanNurliredov ,Kazakistan, Kırğızistan ile çok sayıda Türk Dünyası temsilcisi katıldı.

Ankara’daki Özbek Büyükelçiliği ve Uluslararası “Özbegim” Derneği, depremden etkilenen ve Hatay Ova Kent de çadırlarda yaşayan halka çorba ve sumalak ikramında bulundu. Kadınlar ve

çocuklara Özbekistan’dan getirilen milli elbise, futbol forması, kitap, uçurtma   ve diğer hediyeler takdim edildi.

Özbek-Türk dostluğunun simgesi haline gelen resmi çizen ressam Sarvar Farmonov’un düzenlediği resim sersi herkesin gönlünde yer aldı.  

 Futbol ve uçurtma şenliği çocuklara gerçek bir  bayramıyaşattı.

Nevruz,  Türk halklarının eski ve yaygın bir bayramıdır.    

Türk halkları iyi günde de zor günde de her zaman birbirine destek olmuştur. Bu tür bir dostluk ve uyum, bugün halklarımız arasındaki ilişkilerin sağlam bir temelidir.

Gerek Ova kent deki katılımcılar gerekse Ankara da ki katılımcılar programın Türkiye ile Özbekistan arasındaki kardeşliği pekiştirdiğini ifade ederek ,Özbekistandevletine,Özbekistan Ankara Büyükelçiliğine ve ÖzbeğimDerneğine teşekkürlerini bildirerek programların devamının gelmesini istediler.

error: Kopyalanması Yasaktır.!